Chiny odkrywają elektrokulturę!

elektrokultura-chiny

Ich eksperymenty wykazały, że plony roślinne mogą wzrosnąć o 20 do 30%, pomimo stosowania 70-100% mniej pestycydów i o 20% niższego spożycia nawozów.

Światowe Forum Ekonomiczne opublikowało ten ciekawy artykuł 5 lat temu – 19 października 2018 r., Napisany przez Seana Fleminga. Jego tytuł jest niesamowity: „Chiny dokonały szokującego odkrycia produkcji żywności – elektrokultury”.

Ta technika jest znana od dziesięcioleci, jeśli nie pełne stulecie. Yannick van Doorne uczy na przykład tych technik we Francji, Kanadzie, Belgii i innych krajach już od 15 lat. Również ostatnie książki Sander Funneman „Electric Ecosystem” i „Electric Context” opierają się na setkach prac naukowych na temat życia elektrycznego roślin. Podobnie jak książka „Stralende Bomen” z Henk Kieft i Sander Funneman (2022, tylko w języku niderlandzkim; w tłumaczona byłaby odczytana jako „Radiating Trees”).

Jednak świętowanie przełomu na tak dużą skalę jeszcze nie miało miejsca. Poniżej znajdziesz cały artykuł:

Kraj o największej populacji świata ma również największą liczbę gęb do wykarmienia. To wymaga zwiększenia produkcji żywności. Jednak zwiększona produkcja żywności oznacza zwiększone wykorzystanie zasobów – składników odżywczych na bazie gleby, wody, nawozów i pestycydów. A może to robi?

Zwiększenie produkcji żywności

Naukowcy z Chin dokonali przełomu, co oznacza, że więcej żywności można uprawiać bez obciążenia tych ograniczonych zasobów. Wszystko zależy od wprowadzenia jednego kluczowego elementu: elektryczności.

Według South China Morning Post, eksperymenty Chińskiej Akademii Nauk Rolniczych, z udziałem gospodarstw w całym kraju, wykazały, że plony roślinne mogą zostać zwiększone o 20 do 30%. Dzieje się tak pomimo stosowania znacznie mniej pestycydów (spadek od 70 do 100%) i 20% zmniejszenia spożycia nawozów.

Chiński reporter Stephen Chen powiedział w South China Morning Post 16 września 2018 r.: „Chiny sprawiają, że warzywa stają się większe, szybsze i silniejsze … przy użyciu elektryczności”. Poszedł nawet o krok dalej, stwierdzając, że produkcja może rosnąć bez chemicznych pestycydów i nawozów.

W serii dużych szklarni, o łącznej powierzchni 3600 hektarów (8 895 akrów), nagie druty miedziane zostały zawieszone trzy metry nad poziomem gruntu. Kable biegną na całą długość szklarni i przenoszą szybkie impulsy ładunku dodatniego, do 50 000 woltów. Te wybuchy wysokiego napięcia zabijają bakterie i wirusowe choroby roślin zarówno w powietrzu, jak i w glebie. Wpływają również na napięcie powierzchniowe wszelkich kropelek wody na liściach roślin, przyspieszając odparowanie.

Wprowadzanie energii elektrycznej do najbliższego otoczenia roślin jest również przypisywane pomaganie w transporcie naturalnie naładowanych cząstek, takich jak wodorowęglan i jony wapnia, w roślinach.

Wydaje się również przyspieszać aktywność metaboliczną, taką jak absorpcja dwutlenku węgla i fotosynteza, proces, w którym światło słoneczne umożliwia roślinom przekształcanie dwutlenku węgla i wody w glukozę, wytwarzając tlen jako produkt uboczny.

Zachęcające wyniki badania prowadzą do wzrostu wykorzystania elektrokultury w całych Chinach, a każdego roku dodawane jest dodatkowe 1000 do 1300 hektarów powierzchni uprawnej. Przy obecnym tempie wzrostu oznacza to wzrost o 40% rok do roku.

Eksperymenty z efektem energii elektrycznej na wzrost elektrowni nie są zjawiskiem nowym. Chińska Akademia Nauk Rolniczych pracuje nad nimi od lat 90., a w 1985 roku New York Times donosił o eksperymentach prowadzonych w Imperial College London z niewielkimi dawkami energii elektrycznej podawanej komórkom roślinnym.

Aż w 1902 r. poczyniono obserwacje dotyczące sposobu, w jaki energia elektryczna wydawała się wpływać na rośliny, kiedy profesor S Lemstroem zauważył, że rośliny rosnące pod zorzę polarną w rzeczywistości rosły szybciej niż te same rośliny w cieplejszym klimacie. Wcześniejsze eksperymenty elektryczne na roślinach, od XVIII i XIX wieku rzadko zapewniały rozstrzygające wyniki, chociaż prawdopodobnie wynika to z nieprzewodności sprzętu i podstawowego zrozumienia elektryczności.

Ekokultura w masowej produkcji żywności

To, że Chiny przeprowadzają obecnie te eksperymenty w funkcjonujących gospodarstwach rolnych, uprawa roślin – a nie wyłącznie w warunkach laboratoryjnych – daje wyraźniejsze wskazanie wiarygodności wyników. A ze szklarniami obejmującymi ponad 4 miliony hektarów, produkujących warzywa o wartości prawie 1 biliona juanów rocznie, implikacje tych eksperymentów są również ogromne. Wyprodukowanie większej ilości żywności bez wywierania wykładniczo-presji na zasoby lub stosowania zbytnie wysokich poziomów chemikaliów może być jednym z hitów,  tematów XXI wieku.

Oczekuje się, że w latach 2015-20 r. połowa światowego wzrostu liczby ludności będzie miała być w zaledwie dziewięciu krajach: Demokratycznej Republice Konga, Etiopii, Indiach, Indonezji, Nigerii, Pakistanie, Tanzanii, Ugandzie i Stanach Zjednoczonych.

Oczekuje się, że populacja Chin osiągnie szczyt na poziomie około 1,4 miliarda do 2030 roku, a następnie stopniowo spada. Do 2030 roku ONZ szacuje, że globalna populacja osiągnie 8,5 mld, w porównaniu z 7,3 mld obecnie. W tym momencie Chiny prawdopodobnie zostaną zastąpione jako najbardziej zaludniony kraj na świecie przez Indie, a Nigeria będzie na dobrej drodze, aby stać się trzecim co do wielkości krajem na świecie, pod względem liczby ludności.

Autor: Henk Kieft,
Przedruk z: https://gaiacampus.com/china-discovered-electroculture/
Zachęcam do zapoznanie się z artykułami na jego stronie – rolnictwo kwantowe to kierunek przyszłościowy.

Linki – zastosowanie elektrokultury w Chinach:

https://www.weforum.org/agenda/2018/10/

https://phys.org/news/2022-01-chinese-electroculture-theorized.html
https://www.nature.com/articles/s43016-021-00449-9
https://www.nature.com/articles/s41378-022-00362-6?fromPaywallRec=false
https://www.nature.com/articles/s41598-022-16419-5?fromPaywallRec=false
https://www.nature.com/articles/s41467-022-34385-4?fromPaywallRec=false
https://www.weforum.org/agenda/2018/10/china-has-made-a-shocking-food-production-discovery-electro-culture/
https://agrinatura-eu.eu/news/the-use-of-electro-culture-for-plant-growth-in-china/
https://www.newscientist.com/article/2304360-can-electric-fields-help-plants-grow-new-claims-met-with-caution/
https://www-newscientist-com.translate.goog/article/mg24332440-800-inside-chinas-attempt-to-boost-crop-yields-with-electric-fields/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
https://gaiacampus.com/china-discovered-electroculture/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *