Czym jest elektrokultura?

cewki-krysztaly

Elektrokultura polega na wystawianiu roślin na działanie prądów elektrycznych lub pól w celu poprawy kiełkowania, tempa wzrostu, plonów i jakości upraw. Naukowcy znaleźli obiecujące wyniki przy użyciu różnych technik elektrokultury:

  • Systemy antenowe do zbierania i dostarczania atmosferycznej energii elektrycznej,
  • Prąd stały przepływający przez glebę i rośliny,
  • Prąd zmienny wpływający na rośliny lub nasiona,
  • Pola elektrostatyczne ładujące rośliny.

Naukowcy mierzą takie wyniki, jak wysokość roślin, liczba liści, ilość owoców i biomasa. Konsekwentnie, niektóre ekspozycje elektryczne zwiększyły plony od 20% do nawet 300% w niektórych badaniach. Ale jak to działa?

Jak energia elektryczna może przyspieszyć wzrost roślin?

Oto niektóre z efektów działania energii elektrycznej na rośliny, które mogą prowadzić do szybszego i zdrowszego wzrostu:

  •  Zwiększone wchłanianie składników odżywczych – Prądy przemienne mogą poprawić metabolizm i tworzenie komórek korzeniowych, zwiększając ich wchłanianie.
  •  Przyspieszony podział komórek – sygnały elektryczne wydają się stymulować wzrost i replikację komórek roślinnych.
  •  Zwiększona fotosynteza – liście produkują więcej chlorofilu i przekształcają więcej CO2 w energię, gdy są zasilane.
  •  Lepsze działanie enzymów – elektryfikacja wydaje się zwiększać działanie enzymów i poziom związków potrzebnych roślinom.
  •  Szybsze kiełkowanie i kwitnienie – zastosowanie energii elektrycznej może przyspieszyć kluczowe etapy rozwoju roślin.
  •  Odstraszanie szkodników – niektóre częstotliwości wydają się odstraszać lub nawet zabijać szkodliwe mikroby i owady.
  •  Redukcja stresu – Łagodna stymulacja elektryczna może wprowadzić rośliny w tryb ochronny, maksymalizujący wzrost.

Odpowiednie dawki energii elektrycznej wydają się „włączać” wiele naturalnych procesów w roślinach, które sprzyjają szybszemu i silniejszemu wzrostowi.

Zastosowanie badań nad elektrokulturą w praktyce

Pierwsi rolnicy czerpali korzyści z dość prymitywnych systemów, takich jak łączenie płytek cynkowych i miedzianych na swoich polach w celu stworzenia prymitywnych baterii! Obecnie naukowcy znacznie precyzyjniej dostosowują ekspozycję. Kluczowe czynniki obejmują:

  1.  Częstotliwość – Prąd zmienny zazwyczaj działa najlepiej w zakresie od 10 do 100 kilowoltów.
  2.  Kształt fali – Krótkie, szybkie impulsy mogą ograniczyć nagrzewanie tkanek w porównaniu z długotrwałymi impulsami.
  3.  Czas trwania – Aplikacje prądem trwające od kilku sekund do godzin dziennie są optymalne.
  4.  Prąd – Bardzo niskie natężenie (np. 1 miliamper) pozwala uniknąć przegrzania.
  5.  Czas – Energetyzowanie nasion lub sadzonek może mieć długotrwałe skutki.

Nadal istnieje wiele niewiadomych dotyczących uzyskania spójnych, powtarzalnych wyników dla różnych gatunków roślin. Ale precyzyjnie dostrojone zabiegi elektrokultury mogą zapewnić zaawansowany technologicznie impuls dla przyszłej produkcji żywności przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej.

Tak więc, chociaż nie spodziewamy się w najbliższym czasie pól pełnych 20-metrowej kukurydzy lub dyni wielkości głazów, wykorzystanie mocy energii elektrycznej do doładowania roślin pozostaje intrygującą perspektywą!

Doświadczeni badacze wiedzą, że elektrokultura była stosowana przed 1-szą wojną światową, w okresie międzywojennym, i zaraz po wojnie. Potem wskutek lobbingu producentów nawozów i środków chemicznych nastąpił regres. Teraz, od kilkunastu lat elektrokultura przeżywa swój renesans i zaczyna być szeroko stosowana przez wyedukowanych ogrodników i rolników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *